Drukomat.pl
Tutoriale i poradniki

Tutorial Illustrator. Jak przygotować plik z białym nadrukiem i białym poddrukiem.

napisany przez Magda 13 kwietnia 2016 15 komentarzy
Przygotowanie plików z białym nadrukiem i poddrukiem będzie łatwiejsze, gdy zapoznacie się z dzisiejszym wpisem. Tutorial Illustrator podpowie, jak zrobić to bezbłędnie.

Biały nadruk na ciemnych papierach barwionych w masie to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy oczekują czegoś więcej od popularnych produktów. Choć w tym przypadku wychodzi na to, że wszystkiego będzie mniej. Zgodnie z zasadą less is more można sprawić, że np. wizytówka na ciemnym papierze z białym nadrukiem będzie efektownie reprezentować nas lub naszych Klientów. Zatem jak przygotować plik z białym nadrukiem? Krok po kroku Wam wytłumaczę, tak aby wszystko było jasne. A ciemny niech pozostanie tylko papier na wizytówki.

W drukomat.pl biały nadruk wykonujemy na czterech różnych papierach ozdobnych barwionych w masie (granatowym, czerwonym, czarnym i szarobrązowym). Biały nadruk dostępny jest dla następujących produktów: wizytówek, wizytówek składanych, arkuszy plano A3 oraz zaproszeń. Aby zamówić np. wizytówki z białym nadrukiem wystarczy w selektorze wybrać odpowiedni papier.

Adobe Ilustrator biały poddruk

W parametrach produktu np. wizytówki możesz wybrać zadruk jednostronny lub dwustronny. Kolor biały może być samodzielny (1/0, 1/1) lub dodatkowy (5/0, 5/5) w przypadku projektów z kolorami CMYK.

Adobe Ilustrator biały poddruk 2

Etapy poprawnego przygotowania plików z białym nadrukiem lub białym poddrukiem
ETAP PROJEKTOWY

Utwórz  nowy dokument, określ spady zgodnie z naszą specyfikacją przygotowania pliku do druku. Masz dwa formaty wizytówek do wyboru (90×50 mm i 85×55 mm). W tym oknie możesz od razu określić czy Twoja wizytówka będzie jednostronna czy dwustronna (ilość obszarów roboczych).

01Po utworzeniu dokumentu pokaże się w Illustratorze taki oto widok, oczywiście w układzie wynikającym z wybranego formatu wizytówki (w naszym przypadku jest to wizytówka pionowa). WAŻNA jest warstwa White i na tej warstwie należy umieścić wszystkie białe elementy z wizytówki.

02Teraz tworzysz kolor spotowy (dodatkowy), poniższy printscrean pokazuje, w którym miejscu możesz to zrobić. Kliknij okno wyboru koloru i wybierz z rozwijanego menu nowa próbka.

03WAŻNE jest aby biały kolor był zaznaczony jako kolor dodatkowy. Kolor biały zawsze musi być zasymulowany jakimś kolorem z CMYK-a, aby był widoczny w pliku. My wybraliśmy 100% Yellow, ale może to być każdy inny dowolny kolor.

04Stworzyłeś kolor dodatkowy. Teraz zaznacz wszystkie elementy, które mają być białe, nadaj im kolor spotowy, który już stworzyłeś w poprzednim etapie oraz przenieś te wszystkie elementy z warstwy na której tworzysz projekt (w naszym przypadku jest to grafika) na warstwę White.

05Nasza przykładowa wizytówka ma nie tylko biały nadruk, ale również biały poddruk pod zdjęciem. Biały poddruk jest bardzo ważny przy uzyskaniu większego kontrastu zdjęcia w przypadku druku na ciemnych papierach. Aby biały poddruk nie wyszedł poza zdjęcie (aby nie „świecił”) musisz przesunąć ścieżkę do wewnątrz (trapping).

06Przesunięcie ścieżki może być np. na poziomie -0,2 mm. Przy małych elementach nie potrzebujesz większego przesunięcia.

07Następnie uzyskanej ścieżce nadajesz kolor spotowy i przenosisz ją na warstwę White.

08Wszystkim elementom z warstwy White nadajesz kolor nadrukowany (overprint). Jeżeli występują w elementach projektu obrysy (outline) to one również muszą mieć kolor nadrukowany.

09Teraz w podglądzie rozbarwień możesz sprawdzić: kolor spotowy, overprint (kolor nadrukowany) i CMYK. Jeżeli widzisz to samo, co w gifie poniżej to znaczy, że Twój plik jest dobrze przygotowany. Pamiętaj: przed zapisaniem pliku do druku zamień wszystkie fonty na krzywe.

10do12[1]ETAP PRZYGOTOWANIA PLIKU DO DRUKU

Zapisz plik jako PDF.

13W oknie Ogólne wybierz swoje predefiniowane ustawienia jako PRINT. Dzięki temu plik będzie w jakości do druku (300 ppi).

15W zakładce Kompresja przy obrazach wybierz ZIP.

16W Znaczniki i spady zaznacz opcję Użyj ustawień spadu dokumentu. Format zostanie automatycznie powiększony o ustawioną wartość. Jeśli tego nie zrobiłeś możesz ustawić je ręcznie. Pamiętaj tylko, że wszystkie tła użyte w grafice (np. zdjęcia) powinny dochodzić do krawędzi spadu.

17W tym oknie nie zmieniasz nic.

18W tym oknie nie zmieniasz nic.

19Jeżeli przekazujesz plik do drukarni to go nie zabezpieczaj. Nie rozpowszechniamy go, ani nie udostępniamy osobom trzecim. Możesz być spokojny o swoją własność intelektualną.

20W oknie Podsumowanie mogą pojawić się różne uwagi. Jeżeli przygotowałeś plik poprawnie do druku to w tym oknie nie zobaczysz żadnych ostrzeżeń.

21Następnie otrzymasz plik PDF w takim widoku. Naszą przykładową grafikę przysłoniła warstwa koloru spotowego i tak powinno być, ponieważ ona zawsze musi być na wierzchu.

22Gif z podglądem rozbarwień z poziomu PDF-a pokazuje, że nasz kolor spotowy (White) jest nadrukowany oraz widoczne są poszczególne rozbarwienia w pliku.

23_blackChcesz jeszcze dokładnie sprawdzić i pobrać pliki na podstawie których tworzyliśmy tutorial? Znajdziesz je tutaj.

Dowodem na to, że dobrze drukujemy również biały nadruk jest wpis z bloga Proste Kreski. Polecamy!

Może także zainteresować Cię

15 komentarzy

see-me 14 kwietnia 2016 at 19:10

Przejrzyście i na temat bardzo fajnie przedstawione. Pierwszy raz widzę, aby drukarnia tak się zaangażowała w przygotowanie opisu.

Odpowiedz
Magda 14 kwietnia 2016 at 20:38

Witaj na blogu i wielkie dzięki za komentarz 🙂 Naszemu zespołowi bardzo zależy na tym, co robimy. Staramy się to robić dobrze i jest nam szczerze miło, że doceniasz zaangażowanie. Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Paweł P. 15 kwietnia 2016 at 12:04

Bo to drukarnia typu „Liga Mistrzów” tak mówię Klientom – tylko polecać!!

Odpowiedz
Magda 15 kwietnia 2016 at 12:08

Paweł 🙂 mistrzowski komentarz, dzięki wielkie!

Odpowiedz
Tomek 15 kwietnia 2016 at 12:18

Witam,
a czy jest szansa na tutorial w CorelDRAW ? 😉

Odpowiedz
Magda 15 kwietnia 2016 at 12:23

Witaj Tomek, jasne 🙂 przygotujemy.

Odpowiedz
JacekP. 15 kwietnia 2016 at 12:30

Bardzo ładny tutorial, nawet użytkownik Corela pojął (czyli ja ;-)). Aż chyba zacznę klientom wciskać, że wizytówka na białym kartonie jest passé :D. Dziękuję.

Odpowiedz
Magda 15 kwietnia 2016 at 12:37

Jacek 🙂 dzięki za komentarz. Dobrze mieć wybór, każdy znajdzie coś dla siebie, pozdrawiam!

Odpowiedz
Paweł 15 kwietnia 2016 at 12:44

Tutorial idealny, a w CorelDRAW też będzie?

Odpowiedz
Magda 15 kwietnia 2016 at 12:45

Witaj Paweł 😉 będzie!

Odpowiedz
Essie 19 listopada 2017 at 09:52

A jak to wygląda w programie InDesign?

Odpowiedz
Magda 22 listopada 2017 at 15:52

Witaj Essie, przygotujemy Tutorial z InDesign, będzie opublikowany w ciągu tygodnia.

Odpowiedz
Essie 22 listopada 2017 at 16:31

Fantastycznie!!!

Odpowiedz
Essie 29 marca 2018 at 14:08

Czekamy 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz