Czy poligrafia może być eko? Pewne jej aspekty na pewno tak, a z czasem będzie ich coraz więcej. Branża się zmienia między innymi dzięki coraz większym możliwościom w zakresie drukującej technologii, jak i surowcom, które przyjazność środowisku mają wpisaną w założenia produkcyjne.
Technologia druku
Profesjonalny park maszynowy w dużej drukarni w niczym nie przypomina drukarek, jakie znamy z domów czy biur. Te, które tworzą parki technologiczne to wysokowydajnościowe “kombajny” i rozbudowane linie produkcyjne, zajmujące tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Dla przykładu park maszynowy Drukomatu to ponad 16 tysięcy m2, które można porównać do wielkości 2 piłkarskich boisk, gdzie produkowane są wydruki w liczbie około 150 milionów arkuszy miesięcznie. Aby móc obsłużyć tak imponującą liczbę zleceń potrzeba potężnego zaplecza technologicznego, pożerającego ogromne ilości energii i surowców — głównie papieru i farb.
O ile nie można wiele zrobić ze starszą technologią, której daleko do energooszczędności i której z ekologią zupełnie nie po drodze, jest nadzieja w nowych. A te są coraz bardziej eko, nie zużywają tyle energii, co ich starsze odpowiedniki i dają możliwość druku na ekologicznych podłożach lub zastosowania mniej szkodliwych dla środowiska farb.
Przykładem takiej technologii jest HP Indigo, z pomocą której na co dzień realizujemy personalizowany, niskonakładowy druk cyfrowy w jakości offsetu. Przy użyciu odpowiednich surowców, wydruki produkowane na HP Indigo nadają się do recyklingu, a nawet kompostowania.
Urządzenia HP Indigo wyposażone są w zaawansowane mechanizmy odzyskiwania energii takie jak hamowanie rekuperacyjne i zaawansowany system odzyskiwania ciepła, dzięki czemu osiągają optymalną wydajność poprzez zmniejszenie ilości odpadów i zużycia mediów.(1)
💡 Ciekawostka
Ewolucja, jaką przeszedł solwent
Kiedyś tylko twardy, dziś występujący w odmianie mild i eco, solwent o mniejszym impakcie środowiskowym jest potwierdzeniem kierunku, w jakim zmierzają technologie druku. W przypadku ekosolwentu druk powstaje na atramentowym ploterze, gdzie zamiast tradycyjnych tuszy wodnych wykorzystuje się pigmentowy atrament ekosolwentowy, który bazuje na organicznych rozpuszczalnikach. Druk powstający na ekosolwencie jest mniej żywotny w porównaniu z solwentem twardym, ale jednocześnie jest mniej inwazyjny dla środowiska (trwałość druku szacuje się na okres ok. 2 lat).
Energooszczędność i odnawialne źródła energii
Im większa fabryka druku, tym więcej energii będzie potrzebne, aby ją zasilić. Nowoczesny park technologiczny będzie stawiać na energooszczędne rozwiązania, o niskim wskaźniku awaryjności, dlatego ważne jest, aby na pokładzie mieć urządzenia renomowanych producentów, specjalizujących się poligraficznych rozwiązaniach technologicznych.
Drugą ważną kwestią jest struktura zużycia energii. Technologia zoptymalizowana pod kątem zużycia energii to jedno, natomiast równie ważne jest, jakiego rodzaju energią jest ona zasilana. Fabryka Drukomatu niemal w 100% napędzana jest energią ze źródeł odnawialnych. Pisaliśmy o tym szerzej w tym artykule. ↓
Rynek ekosurowców
Ekopoligrafia nie istnieje bez surowców powstających w zrównoważonym procesie produkcyjnym, w myśl zasady o gospodarce cyrkularnej. Mówimy tutaj szczególnie o papierze (jako dominującym surowcu w poligrafii) oraz farbach, które stanowią składowe wydruków. Papiernie modyfikują procesy produkcyjne, zastępując związki chloru bezpiecznymi substytutami, takimi jak nadtlenek wodoru, ozon albo tlen. Producenci tuszy natomiast eksperymentują z biodegradowalnymi zamiennikami dla tradycyjnych farb drukarskich, o coraz lepszych właściwościach odbarwiania.
💡 Ciekawostka
Jednym z interesujących ekosurowców, jaki warto znać, jest w 100% biodegradowalna płyta DISPA®, wykonana w całości z certyfikowanego papieru FSC . (2) W ofercie Drukomatu znajdziesz ją w kategorii PODŁOŻA TWARDE.
Przeczytaj również ↓
Jak widać, ekologiczne rozwiązania w poligrafii coraz bardziej z fazy trendu przechodzą w obowiązujące standardy, podyktowane zarówno regulacjami, jak i realną potrzebą mniejszych i większych drukarni do ograniczania negatywnego impaktu środowiskowego prowadzonej działalności. Choć wciąż jest sporo do zrobienia w tym temacie, starania branży widać na wielu płaszczyznach — od oferty surowców, po technologie druku.
Przypisy
(1) Źródło https://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=4AA7-8653ENW
(2) Papier oznaczony symbolem FSC powstaje z drewna pochodzącego ze zrównoważonych i bezpiecznie zarządzanych lasów.