Drukomat.pl
Tutoriale i poradniki

Tutorial CorelDRAW. Jak przygotować plik z białym nadrukiem i białym poddrukiem.

napisany przez Magda 9 maja 2016 12 komentarzy
Na Waszą prośbę jeszcze jeden tutorial dotyczący przygotowania plików z białym nadrukiem i poddrukiem. Tym razem jest to tutorial CorelDRAW.

Biały nadruk na ciemnych papierach to bardzo ciekawa alternatywa np. dla wizytówek. Jak dobrze przygotować plik z białym nadrukiem, aby spać spokojnie? Krok po kroku Wam wytłumaczę, tak aby wszystko było jasne. A ciemny niech pozostanie tylko papier na wizytówki. Zaczynamy nasz tutorial CorelDraw!

W drukomat.pl biały nadruk wykonujemy na czterech różnych papierach ozdobnych barwionych w masie (granatowym, czerwonym, czarnym i szarobrązowym). Biały nadruk dostępny jest dla następujących produktów: wizytówek, wizytówek składanych, arkuszy plano A3 oraz zaproszeń. Aby zamówić np. wizytówki z białym nadrukiem wystarczy w selektorze wybrać odpowiedni papier.

CorelDRAW biały poddruk

W parametrach produktu np. wizytówek możesz wybrać zadruk jednostronny lub dwustronny. Kolor biały może być samodzielny (1/0, 1/1) lub dodatkowy (5/0, 5/5) w przypadku projektów z kolorami CMYK.

Plik z białym poddrukiem CorelDRAWraw

ETAP PROJEKTOWY

Utwórz  nowy dokument. Masz dwa formaty wizytówek do wyboru (90×50 mm i 85×55 mm). W tym oknie możesz od razu określić czy Twoja wizytówka będzie jednostronna, czy dwustronna (liczba stron). Tryb koloru pierwszego  ustaw na CMYK, rozdzielczość 300 dpi.

cdr_01

Układ ustaw margines strony.

cdr_02_marginesW tym oknie określ wielkość spadu zgodnie ze specyfikacją. Aby spad był widoczny przy projektowaniu, zaznacz okno Pokaż obszar spadu. 

cdr_02_margines2Po utworzeniu dokumentu pokaże się w CorelDRAW taki oto widok, oczywiście w układzie wynikającym z wybranego formatu wizytówki (w naszym przypadku jest to wizytówka pionowa). WAŻNA jest warstwa White i na tej warstwie należy umieścić wszystkie białe elementy z wizytówki.

cdr_03_warstwa_WhiteTeraz tworzysz kolor spotowy (dodatkowy), poniższy gif pokazuje, w którym miejscu możesz to zrobić. Z menu górnego wybierz Narzędzia następnie Edytor Palet. Następne kroki, które musisz wykonać to Dodaj kolor, ustaw składowe CMYK-a (w naszym przypadku to 100% Yellow, ale może to być każdy inny dowolny kolor). Zatwierdź Ok, następnie w polu Nazwa zmień na White, a Traktuj jako na Dodatkowy i zatwierdź Ok.

cdr_04_05_kolor_dodatkowyNasza przykładowa wizytówka ma nie tylko biały nadruk, ale również biały poddruk pod zdjęciem. Biały poddruk jest bardzo ważny przy uzyskaniu większego kontrastu zdjęcia w przypadku druku na ciemnych papierach. Aby biały poddruk nie wyszedł poza zdjęcie (aby nie „świecił”) musisz zmniejszyć pole, które jest pod grafiką CMYK-ową.

cdr_06_nadlewkaTeraz zaznacz wszystkie elementy, które mają być białe, nadaj im kolor spotowy, który już stworzyłeś w poprzednim etapie oraz przenieś te wszystkie elementy z warstwy na której tworzysz projekt (w naszym przypadku jest to grafika) na warstwę White. Poniższy gif obrazuje ten krok.

cdr_07_nadawanie_koloru_dodatkowegoWszystkim elementom z warstwy White nadajesz kolor nadrukowany (overprint). Jeżeli występują w elementach projektu obrysy (outline) to one również muszą mieć kolor nadrukowany. Odbywa się to poprzez zaznaczenie i kliknięcie prawym przyciskiem myszy opcji Nadrukuj wypełnienie.

cdr_08_overprintETAP PRZYGOTOWANIA PLIKU DO DRUKU

Publikuj jako PDF

cdr_09_do_pdf

W oknie Ogólne wybierz wzorzec PDF jako ustawienia drukarskie. Dzięki temu plik będzie w jakości do druku (300 ppi).

cdr_10_save_as_1Ważne, aby projekt był w CMYK-u i koniecznie zaznacz Zachowaj nadrukowania z dokumentu Zaznacz również opcję Użyj ustawień kolorów dokumentu .

cdr_10_save_as_2W tym oknie nie zmieniasz nic.

cdr_10_save_as_3W zakładce Obiekty przy obrazach wybierz ZIP oraz zaznacz Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe.

cdr_10_save_as_4W Ustawienia drukarskie zaznacz opcję Margines na spad. Jeżeli pole będzie puste to wpisz wartość spadu 2,0 mm. Format zostanie powiększony o ustawioną wartość. Pamiętaj tylko, że wszystkie tła użyte w grafice (np. zdjęcia) powinny dochodzić do krawędzi spadu.

cdr_10_save_as_5Jeżeli przekazujesz plik do drukarni to go nie zabezpieczaj. Nie rozpowszechniamy go, ani nie udostępniamy osobom trzecim. Możesz być spokojny o swoją własność intelektualną.

cdr_10_save_as_6W poniższym oknie mogą pojawić się różne uwagi. Jeżeli przygotowałeś plik poprawnie do druku to w tym oknie nie zobaczysz żadnych ostrzeżeń

cdr_10_save_as_7Następnie otrzymasz plik PDF w takim widoku. Naszą przykładową grafikę przysłoniła warstwa koloru spotowego i tak powinno być, ponieważ ona zawsze musi być na wierzchu.

cdr_11_plik_pdfGif z podglądem rozbarwień z poziomu PDF-a pokazuje, że nasz kolor spotowy (White) jest nadrukowany oraz widoczne są poszczególne rozbarwienia w pliku.

cdr_12_pdf_rozbarwienie_Pop

Chcesz jeszcze dokładnie sprawdzić i pobrać pliki na podstawie których tworzyliśmy tutorial? Znajdziesz je tutaj.

Dowodem na to, że dobrze drukujemy również biały nadruk jest wpis z bloga Proste Kreski. Polecamy!

Może także zainteresować Cię

12 komentarzy

Paweł 10 maja 2016 at 10:39

Dziękuje 🙂 Świetny tutorial

Odpowiedz
Magda 10 maja 2016 at 10:46

Proszę bardzo 😉 Pozdrawiam.

Odpowiedz
JacekP 18 maja 2016 at 10:49

Dziękuję za tutorial. Świetna robota :). Podziwiam staranność i precyzję przygotowania tego tutorialu. Mam na myśli nie tylko jasność przekazu, ale również zrobienie animowanych gifów. Ech żeby tak sami twórcy oprogramowania robili takie tutoriale świat stałby się prostszy :). Pozdrawiam i ciekawię się co będzie następne ;-).

Odpowiedz
Magda 18 maja 2016 at 10:54

Witaj Jacku 🙂 dziękuje za komentarz, miło nam bardzo i cieszymy się, że materiał jest pomocny. Następne będą naklejki, ale jeżeli masz jakieś sugestie to śmiało!

Odpowiedz
Bartek 9 czerwca 2016 at 11:32

Znakomity tutorial. Nauczanie poligrafii jest tyleż trudne, co i odpowiedzialne. Mogę odsyłać praktykantów do tego materiału z jednym małym ale. Papiery barwione w masie z założenia są niepowlekane i posiadają dominantę kolorystyczną. Używanie w Acrobacie do symulowania podglądu profilu Fogra dla białego papieru powlekanego bez niezbędnego komentarza może u przyszłych adeptów sztuki drukarskiej powodować zamieszanie. Ubolewam, że żaden (chyba, że się mylę) program graficzny nie dysponuje białym kolorem kryjącym. Od powstania DTP kombinuję przygotowując pliki na transparentnych i kolorowych podłożach. Zakładam protezy programom. Informacji o tym, że jest to zakładanie protezy brakuje mi w tym materiale. Jeszcze ktoś pomyśli, że dostanie wizytówkę z żółtym zdjęciem. Wyobraźnia w nieoświeconej głowie płata figle.

Odpowiedz
Magda 9 czerwca 2016 at 13:53

Witaj Bartku 🙂 dziękuję za komentarz. I spieszę z wyjaśnieniem: fogra to profil kolorów używany w drukomat.pl. Kolor dodatkowy (spotowy), wybrany przez nas jako żółty, jest kolorem podglądowym (może to być każdy inny kolor, byle był spotowy i nosił nazwę „White”). Symuluje on miejsce nałożenia białej farby. Nie ma możliwości w inny sposób zobrazowania białego koloru, jak użycie do tego celu koloru dodatkowego ze składowymi widocznymi dla ludzkiego oka. Mam nadzieję, że już teraz nikt nie pomyśli, że dostanie wizytówkę z żółtym zdjęciem 😉 Pozdrawiam!

Odpowiedz
Karolina 2 października 2017 at 11:31

Hej, ma pytanie, co z elementami, które są półprzezroczyste? Czy po prostu ustawiamy przezroczystość koloru dodatkowego tak samo jak zakłada projekt, czyli np. 50%?

Odpowiedz
Magda 3 października 2017 at 10:09

Witaj Karolina 🙂 To wszystko zależy od tego, czy mówimy o poddruku czy nadruku koloru białego. Poddruk ma na celu „wybarwienia” ciemnego koloru podłoża i tym samym ścisłego odwzorowania nakładanych na niego innych kolorów. Nadruk w przypadku białego raczej stosuje się 100% – efekt sita.

Nadruk (sam biały – 1 kolor)
Jeśli projekt jest jednokolorowy, użyta 50% tinta będzie robiła efekt półprzezroczystości i przyjmnie w takim samym stopniu kolor podłoża.

Poddruk (CMYK + biały – 5 kolorów)
Jeśli zastosujemy w poddruku 50% tintę białego (kolor dodatkowy) to każdy nałożony kolory CMYK będzie mieszał się z kolorem podłoża.

Odpowiedz
Karolina 4 października 2017 at 10:18

Witaj 🙂 znalazłam sposób na rozwiązanie tej sprawy, ale dziękuję bardzo za reakcję 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz
Magda 12 października 2017 at 15:47

Karolina – dzięki za info! Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Lajosz 27 stycznia 2019 at 11:20

Cześć Magda.

Bardzo, bardzo dziękuję za ten tutorial.

Szukałem w necie BARDZO DŁUGO zanim znalazłem ten Twój.

Oczywiście były przeróżne tutoriale, ale ….. jak (niestety) zwykle pisane przez profesjonalistów dla profesjonalistów, czyli kompletnie niezrozumiałe dla laików, a jak wiadomo, profesjonaliści nie potrzebują tutoriala.

Od dawna jestem grafikiem komputerowym, ale …. nigdy nie miałem potrzeby korzystać z druku (oprócz dokumentów i takich tam pierdółek) , więc po prostu, zwyczajnie nie zgłębiałem jakoś szczególnie tematu druku, tym bardziej na białym pddruku, czy w ogóle druku z użyciem białego.
Okazało się, że muszę coś wydrukować na niebiałym materiale i …… zaczął się cyrk.

Twój tutorial jest nspisany w taki sposób, że chyba tylko kompletny kretyn nie zrozumiałby go za pierwszym razem i od przysłowiowego strzału zrobiłem co trzeba, czyli przygotowałem (poprawny) plik w kilka minut, tak że …… jeszcze raz OGROMNIE DZIĘKUJĘ.

Jednak jeśli to nie kłopot, to czy możesz doradzić, jakiego profilu używać w programie RIP-ującym żeby taki plik był poprawnie czytany ?

Pytam, bo (niestety znowu) nie mam o tym bladego pojęcia.

================
Sam zajmuję się modelowaniem 3D, ogólnie pojętą grafiką rastrową i przede wszystkim wektorową, przygotowywaniem ścieżek maszynowych pod frezarki, a wszystko na potrzeby wytwarzania gadżetów reklamowych z soft-PCV, więc …. mogę pomóc w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej.

Odpowiedz
Magda 28 stycznia 2019 at 13:36

Cześć Lajosz. Bardzo dziękuję za komentarz i cieszę się, że był pomocny 🙂 Najlepiej nie dołączaj żadnego profilu w programie RIP-ującym, tak będzie najbezpieczniej 😉 Dzięki za podzielenie się wiedzą o tym, co robisz – zapisuję Twój namiar. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Napisz komentarz