Drukomat.pl
Tutoriale i poradniki

Tutorial Illustrator – jak przygotować naklejki z folii do druku i nacinania

napisany przez Tomek 17 maja 2017 0 komentarzy
Naklejki z folii monomerycznej to jeden z Waszych ulubionych produktów. Aby ułatwić ich zamawianie w kilku prostych krokach podpowiadamy, w co kliknąć, aby praca z tym produktem była jeszcze prostsza.

Tutorial Illustrator będzie pomocny gdy szybko i łatwo chcecie rozplanować na arkuszu naklejki. Możecie również wybrać, jak ostatecznie mają być przez nas przygotowane: możemy je wyciąć po obrysie, dodatkowo otransferować i „obrać”, czyli usunąć wycięte elementy niepotrzebnej grafiki, albo tylko „obrać”, bez użycia transferu.

Naklejki z folii monomerycznej oferujemy w dwóch wersjach: połysk i mat. Każda z nich posiada szary klej, dzięki któremu naklejka nie przebija zaklejonej powierzchni i bardzo dobrze do niej przylega. Aby naklejka była również długotrwała zalecamy pokryć folię laminatem mat lub połysk. Grafikę możesz rozplanować na formacie 128×100 cm.

 

Po zaprojektowaniu naklejki w Illustratorze – stosując się do wytycznych zawartych w instrukcji (format, grubość i kolor linii cięcia, etc.), zaznaczamy warstwy „CIĘCIE” i „DRUK”.

01_naklejki_plotowane

Z menu górnego wybieramy kolejno Efekty –  Zniekształcenie i przekształcenie – Przekształcenia…

Illustrator naklejki-1

W pierwszej kolejności sklonujemy nasz projekt w poziome. Wpisujemy wartość przesunięcia w Poziomie i ilość Kopii i wciskamy OK. 

W naszym przypadku format docelowy naklejki to 50 mm. Musimy dodać spad spad 3 mm z każdej strony, co daje nam łącznie 56 mm. Należy pamiętać, że linie cięcia nie mogą na siebie nachodzić, ale same spady naklejki mogą się stykać.

03_naklejki_plotowanePowtarzamy krok 2, czyli z menu górnego wybieramy kolejno Efekty – Zniekształcenie i przekształcenie  – Przekształceniai przesuwamy analogicznie nasz użytek w pionie.

04_naklejki_plotowanePowyższym sposobem sklonowaliśmy jeden użytek naszej naklejki w pionie i poziomie z zachowaniem odrębnych warst CIĘCIE i DRUK.

Na koniec nasze „klony” musimy zmienić w obiekty ponieważ w obecnej formie są tylko efektem powielenia naszego oryginału. Przekładając to bardziej zrozumiale: usuwając nasz pierwszy użytek usuniemy całą siatkę, którą przed chwilą stworzyliśmy, a tego nie chcemy. Musimy zaznaczyć wszystko na stronie i z menu górnego wybrać Obiekt – Rozszerz wygląd.

Illustrator naklejki-4Po tym zabiegu nasze naklejki i linie cięcia będą odrębnymi użytkami. Taką pracę, po zamienieniu fontów na krzywe, możemy przekazać do realizacji.

Illustrator naklejki-5Wszystkie informacje techniczne o tym, jak należy przygotować plik, prawidłowe spady, odległości, itp. znajdziesz w instrukcji przygotowania pliku.  Chcesz  jeszcze dokładnie sprawdzić i pobrać pliki na podstawie których tworzyliśmy tutorial? Zajrzyj tutaj.

Jeżeli przygotowujesz naklejki w Corelu to jest również pomocny tutorial.

W przerwie przeczytaj koniecznie historię pewnej naklejki.

Może także zainteresować Cię

Napisz komentarz