Drukomat.pl
Tutoriale i poradniki

Tutorial CorelDRAW – jak przygotować naklejki z folii do druku i nacinania.

napisany przez Tomek 16 maja 2017 1 komentarz
Naklejki z folii monomerycznej to jeden z Waszych ulubionych produktów. Aby ułatwić ich zamawianie w kilku prostych krokach podpowiadamy, w co kliknąć, aby praca z tym produktem była jeszcze prostsza.

Tutorial CorelDRAW będzie pomocny gdy szybko i łatwo chcecie rozplanować na arkuszu naklejki. Możecie również wybrać, jak ostatecznie mają być przez nas przygotowane: możemy je wyciąć po obrysie, dodatkowo otransferować i „obrać”, czyli usunąć wycięte elementy niepotrzebnej grafiki, albo tylko „obrać”, bez użycia transferu.

Naklejki z folii monomerycznej oferujemy w dwóch wersjach: połysk i mat. Każda z nich posiada szary klej, dzięki któremu naklejka nie przebija zaklejonej powierzchni i bardzo dobrze do niej przylega. Aby naklejka była również długotrwała zalecamy pokryć folię laminatem mat lub połysk. Grafikę możesz rozplanować na formacie 128×100 cm.
Po zaprojektowaniu naklejki w CorelDRAW zaznaczamy grafikę z drukiem i cięciem.

Po zaprojektowaniu naklejki w CorelDRAW – stosując się do wytycznych zawartych w instrukcji (format, grubość i kolor linii cięcia, etc.), zaznaczamy warstwy „CIĘCIE” i „DRUK”.

Unknown

Z menu górnego wybieramy kolejno Rozmieść TransformacjePołożenie

(PS. w zależności od wersji takie okno można również wywołać skrótem klawiaturowym Alt+F7)

Unknown-1

W pierwszej kolejności klonujemy nasz projekt w poziomie. Wpisujemy wartość przesunięcia na osi X, ilość kopii i zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj 

W naszym przypadku format docelowy naklejki to 50 mm. Musimy dodać spad spad 3 mm z każdej strony, co daje nam łącznie 56 mm. Należy pamiętać, że linie cięcia nie mogą na siebie nachodzić, ale same spady naklejki mogą się stykać.

03_cdr_naklejki_plotowane

Następnie zaznaczamy cały rząd który właśnie stworzyliśmy i analogicznie klonujemy go po osi Y (pion).

W CorelDRAW przesunięć numerycznych dokonuje się również poprzez wartości ujemne (w lewo i w dół). Skupiając się na naszym przykładzie aby rząd przesunąć w dół musimy użyć właśnie wspomnianych wartości ujemnej (-56 mm).

04_cdr_naklejki_plotowanePowyższym sposobem sklonowaliśmy jeden użytek naszej naklejki w pionie i poziomie z zachowaniem odrębnych warstw CIĘCIE i DRUK. Taką pracę po zamienieniu fontów na krzywe możemy przekazać do realizacji.

Unknown-4Wszystkie informacje techniczne o tym, jak należy przygotować plik, prawidłowe spady, odległości, itp. znajdziesz w instrukcji przygotowania pliku.  Chcesz  jeszcze dokładnie sprawdzić i pobrać pliki na podstawie których tworzyliśmy tutorial? Zajrzyj tutaj.

Jeżeli przygotowujesz naklejki w Illustratorze to jest również pomocny tutorial.

W przerwie przeczytaj koniecznie historię pewnej naklejki.

Może także zainteresować Cię

1 komentarz

Grzyb 17 lipca 2017 at 12:32

Nie zapominajcie o atrybucie overprint (nadruk) wykrojnika żeby uniknąć białych wybrań (gdy do drukarni wysyłacie sam plik pdf) 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz