Drukomat.pl
Drukarnia możliwościKrok po krokuTutoriale i poradniki

Rodzaje papieru w druku, cz. 1. Papiery powlekane, niepowlekane i krafty

napisany przez Natalia Stepniak 31 sierpnia 2020 0 komentarzy
rodzaje papierów w druku

Nie masz doświadczenia w zamawianiu wydruków i kiedy przychodzi moment wyboru papieru, a z selektora na drukomat.pl rozwija się cała lista nazw, które zupełnie nic ci nie mówią, zaczyna boleć cię głowa? Dziś spróbujemy zmniejszyć twój stres, opowiadając o rodzajach papieru, i podstawowych różnicach między nimi. Na początek na warsztat bierzemy papiery kredowe, krafty i offsety, podając rekomendowane zastosowania dla różnych rodzajów i gramatur tych podłoży.

👉 Papiery powlekane

Nawet jeśli nazwa nic ci nie mówi, bardzo dobrze znasz ten rodzaj papieru, ponieważ występuje powszechnie właściwie w większości popularnych druków reklamowych. Papiery powlekane to popularna “kreda”, na której drukowana jest większość gazetek promocyjnych, jakie dostajesz w markecie, jak również czasopisma, ulotki i broszury informacyjne. Papier kredowy występuje w wersji połysk i mat, a na drukomat.pl znajdziesz oba rodzaje w różnych wariantach pod względem gramatury:

KREDA MAT: 90 g, 100 g, 115 g, 130 g, 150 g, 170 g, 250 g, 350 g

KREDA POŁYSK: 90 g,100 g, 115 g, 130 g, 150 g, 170 g, 250 g

Zastosowanie papierów powlekanych

Podstawową wiedzę w kwestii papierów powlekanych już masz, teraz czas na przykłady!

Papier kredowy zastosowanie

Ciekawostka: 
Arkusze plano to rozwiązanie, które pozwala na jednym arkuszu rozplanować wiele projektów – drukowanych jedno- lub dwustronnie.

arkusz plano

👉 Papiery niepowlekane

Papier offsetowy należy właśnie do tej kategorii. Różnica między tym papierem, a “kredą” polega na technologii produkcji. Papiery niepowlekane nie posiadają dodatkowej warstwy, dzięki czemu łatwo na nich pisać (pismo się nie rozmazuje). Podłoża offsetowe dobrze chłoną farbę, dlatego łatwo uzyskać na nich intensywne, soczyste kolory. Powierzchnia papierów niepowlekanych jest lekko chropowata i matowa.

Na papierach offsetowych można drukować zarówno dokumenty i papiery firmowe, jak i efektowne ulotki, zaproszenia i katalogi. Papier offset 90 g najczęściej wykorzystywany jest do druków firmowych (także w wersji preprint, 90 lub 120 g, przeznaczonej do ponownego zadruku). Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny i szerokim zastosowaniem w pracy biurowej. Grube papiery offsetowe sprawdzają się jako podłoża ozdobne do prestiżowych, modnych wydruków. Wykonujemy na nich np. katalogi, pocztówki, wizytówki lub karnety lojalnościowe. To podłoże w stylu „eko” – można na nim pisać lub przybijać pieczątki.

Zastosowanie papierów niepowlekanych

Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów poligraficznych, wykorzystujących podłoża typu offset.

Papier offsetowy zastosowanie

👉 Papiery kraftowe

Papier typu kraft wytwarzany jest z makulatury lub włókien pierwotnych. Występuje najczęściej w kolorze beżowym lub białym, w wariancie gładkim lub prążkowanym, a struktura tego papieru jest na tyle zwarta, że nie przepuszcza światła. Co ważne, kraft jest papierem „odnawialnym,” który nadaje się do recyklingu i kompostowania, ponadto charakteryzuje się specyficznym wykończeniem powierzchni, która zapewnia doskonałą przyczepność taśm pakowych.

Papier kraftowy będzie nadawał się do produkcji toreb reklamowych, papieru pakowego, podkładek, katalogów czy notatników. Rozważ wybór tego papieru również wtedy, kiedy zależy ci na uzyskaniu efektu “eko”.

Zastosowanie papierów typu kraft

Co można drukować na papierach kraftowych? Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów poligraficznych, wykorzystujących ten rodzaj podłoża.

Papier kraft zastosowanie

P.S. Czy masz już nasz wzornik papierów? Jeśli nie, możesz zamówić go tutaj.

Może także zainteresować Cię

Napisz komentarz