Drukomat.pl
AktualnościInspiracje

Ciepło, cieplej, klimatyczna sztuka

napisany przez Eli 10 lipca 2019 0 komentarzy
Lato słodko skwierczy, dlatego dziś proponujemy dość gorący temat, jakim jest globalne ocieplenie. Nie podejmujemy jednak dyskusji o jego istocie, a jedynie sprawdzimy, jak podeszli do niego różni artyści. Poznaj garść twórczych interpretacji.

Globalne ocieplenie – indywidualne spojrzenie

Można uznawać je za fakt, podważać lub wciąż się wahać. Jednak globalne ocieplenie jest tematem, który coraz częściej pojawia się u różnych twórców. Zobacz subiektywny przegląd prac i akcji.

Klepsydry

Klepsydry w polskich miastach

Pewnie też już je widziałeś. Klepsydry, zapowiadające śmierć ludzkości. Za społeczną akcją  upamiętnienia i pożegnania społeczeństwa stoi polska odnoga organizacji Extinction Rebellion. Jej celem jest zwrócenie uwagi na konsekwencje globalnego ocieplenia.

Klepsydra klimatyczna

Akcja wykorzystuje minimalne środki – prosta kartka A4 i oszczędny wydruk. To jednak wystarczy, by zrobić wrażenie, o czym można się przekonać, widząc zainteresowanie przechodniów. Więcej o akcji przeczytasz tutaj.

Pogrzebany klimat

.

Do akcji podobno przyłączyły się także wrocławskie krasnale (choć oficjalnie tego nie potwierdziły;).

wrocławski klimat

Sztuka prowokacji

Jeśli już jesteśmy przy odważnych projektach, nie sposób pominąć Davide Bonazzi, który zasłynął z ilustracji, bezlitośnie komentujących rzeczywistość. W jego pracach nie zabrakło także tematu zmiany klimatu. Jego charakterystyczny styl i gorący temat dały całkiem ciekawe owoce.

Bonazzi

bonazzi2-1

Źródło

Rafa papier

Żywe kolory, ręcznie obrabiany papier i wzory 3D. Te narzędzia wykorzystała Mlle Hipolyte, by stworzyć trójwymiarowy obraz, pokazujący bogactwo wzorów i kolorów rafy koralowej.

Inspiracją były dyskusje o stanie oceanów i kruchości podwodnego ekosystemu. Za sprawą globalnego ocieplenia, rafy koralowe mogą już nigdy się nie odrodzić. Prace autorki to osobisty hołd złożony naturze.

Mlle Hipolyte

Obraz ma wiele dopracowanych detali – któe mieszczą się na powierzchni 1 x 2 metra.

Mlle Hipolyte

Obraz ma wiele dopracowanych detali – które mieszczą się na powierzchni 1 x 2 metra.

Mlle Hipolyte - rafa koralowa

Źródło

Komentarz twórczy

Na uwagę zasługują także prace estońskiego twórcy Eiko Ojala, powstałe jako ilustracje do treści opublikowanej w Guardianie.

Obrazowały artykuł, mówiący o tym, jak zmieniający się klimat wpływa na Amerykę Południową. To ciekawe tło do artykułu oraz autorskie podejście do tematu.

Ojala

Ojala Guardian

Żródło

Cienie zwierząt

Na uwagę zasługują też prace francuskiej artystki – Sophie Alyz. Przez ostatnie lata odwiedzała różne ogrody zoologiczne we Francji, uwieczniając przebywające tam zwierzęta.

Potem zastosowała autorską technikę, zniekształcania i postarzania wydruków. W efekcie powstały przejmujące grafiki, przedstawiające zwierzęta jako widma/cienie/duchy. Czyli jako wspomnienia przeszłości, którą nieodwracalnie wymazały zmiany klimatu.

Sophie Alyz

Po co? Abyśmy zadali sobie pytanie, co zostawimy naszym dzieciom, traktując planetę tak jak do tej pory? Oddajmy jej głos:

Żyrafy nie rosną na drzewach. Przy okazji nie będzie już drzew. Na razie żyrafy rosną w klatkach. Dalej nie będą się rozwijać, ponieważ ludzie niszczą wszystko, s przede wszystkim siebie

Miej więc oczy szeroko otwarte. Przeczytaj uważnie mały szyld z boku, który opowiada o sawannie, dżungli i morzu. Krótko opowiada o zapomnianych czasach. Wyjaśnia, że ​​zwierzę, którego oglądasz w klatce, ma szczęście, że jest chronione. Nie smuć się, a przynajmniej tego nie pokazuj. Byłbyś uważany za szalonego lub histerycznego. Po prostu obejrzyj, tak aby pewnego dnia móc powiedzieć: «Tak, żyrafy naprawdę istniały».

Sophie Alyz - żyrafy
Sophie Alyz - zoo

Źródło

Memento Mori

Na ochłodę warto wspomnieć o mrocznych kadrach prosto od Jana Erika Waidera. Cykl o znaczącym tytule Memento Mori i jeszcze bardziej znaczącym „modeli”. Tematem i głównym bohaterem zdjęć jest uchwycony jeden z największych lodowców na Starym Kontynencie, czyli norweski Nigardsbreen. Cykl daje duże pole do interpretacji i w tym tkwi jego wielka siła.

Memento

aider - memento mori

Źródło

Ekopatrioci

A na deser crème de la crème polskiej ilustracji we wspólnym projekcie na rzecz zwiększenia świadomości klimatycznej.

Wszystko to pod szyldem ekopatriotów, którzy wspólnymi siłami stworzyli wyjądkową animację 2 D (w tym: Kijek Adamski, Igor Kubik ,Karol Banach, Paweł Mildner, Ola Niepsuj, Acapulco Studio).

Dopracowywane detale, wyobraźnia i imponujące grafiki, sprawiają, że nawet, jeśli temat nie jest nam bliski – animacja, prawdopodobnie będzie.

Może także zainteresować Cię

Napisz komentarz