Drukomat.pl
Drukarnia możliwościReklama

Proof cyfrowy – dlaczego warto go zrobić?

napisany przez Natalia Stepniak 14 lipca 2020 0 komentarzy
proof cyfrowy po co zamawiać

Zlecasz coś do druku po raz pierwszy i obawiasz się efektu? Zastanawiasz się czy to, co widzisz na monitorze, równie dobrze będzie wyglądać na papierze? Przed niemiłą niespodzianką uchroni cię proof cyfrowy, który rozwieje wszelkie wątpliwości co do tego, jaki efekt osiągnie projekt po wydruku.

Wyobrażenie kontra rzeczywistość

Proof cyfrowy to must have, jeśli chcesz mieć pewność, że twój projekt w wersji papierowej będzie odzwierciedlał jego cyfrową wersję. Warto go wykonać za każdym razem, kiedy szczególnie zależy ci na efekcie zgodnym z tym, co widzisz na ekranie monitora. Zrobienie próby wskazane jest w przypadku produkcji ulotek, katalogów, folderów, ale również wtedy, gdy tworzysz nową identyfikację wizualną i chcesz zobaczyć jak kolory wyjdą w druku, ponieważ chodzi ci o ten “jeden konkretny odcień niebieskiego”.

Dlaczego warto wykonać proof cyfrowy?

Potraktuj proof jak próbę generalną swojego projektu, pamiętając, że błąd może być kosztowny. Bywa, że kolory, które widzimy na ekranie komputera, po przelaniu na papier okazują się być rozczarowującą niespodzianką. Nie wynika to bynajmniej ze złośliwości drukarza, który miał gorszy dzień. Powodem jest rozbieżność w przestrzeniach barw RGB i CMYK, które różnią się w zależności od danego modelu.

przestrzenie barw cmyk i rgb

Nie taka magia czarna jak ją malują

Podstawowym modelem barw, używanym we wszystkich kolorowych drukarkach jest CMYK, natomiast to, co widzisz na wyświetlaczu monitora podane jest w RGB. Skąd biorą się różnice w kolorze? Przestrzeń barw CMYK obejmuje znacznie mniej kolorów, niż RGB, dlatego bardzo często to, co widzimy na monitorze, po wyjściu z drukarki okazuje się być czymś zupełnie innym.

Nadal brzmi enigmatycznie? Zajrzyj do infografiki, którą przygotowaliśmy dla ciebie w artykule RGB kontra CMYK:

Wydruk próbny – inwestycja, która się zwraca

Proof wykonywany jest na maszynie cyfrowej (tzw. proofiarce). Jego zadaniem jest dokładne odwzorowanie kolorów, które znajdą się na wydruku docelowym. Pozwala to prawidłowo ocenić kolorystykę i zweryfikować, czy pokrywa się ona z tym, czego oczekujemy od produktu końcowego. 

Wykonanie próby zabezpiecza cię przed kosztownymi pomyłkami, (wyobraź sobie, że jest to firmowy katalog w wersji premium w nakładzie 1000 sztuk – przyznaj się, zabolałoby po kieszeni?).


Ciekawostka:
Poziom zgodności proofu cyfrowego z docelową kolorystyką projektu to minimum 95%.


proof cyfrowy w drukomacie

W Drukomacie zamówisz wydruk próbny w nakładzie już od 1 sztuki. Do dyspozycji masz 12 różnych formatów. Proof będzie skalibrowany i zgodny kolorystycznie z wydrukiem wykonywanym na maszynach offsetowych – dzięki temu, inwestując kwotę rzędu kilkudziesięciu złotych, zyskasz pewność co do ostatecznego efektu swojego projektu.

Więcej informacji na temat proofów cyfrowych znajdziesz tutaj 👇

https://www.drukomat.pl/proof-cyfrowy

Może także zainteresować Cię

Napisz komentarz